Dynamiczny wzrost obrotów, pobicie rekordu dziennej frekwencji, skuteczne wdrażanie działań proekologicznych, owocna współpraca ze społecznościami lokalnymi oraz unikalne wydarzenia nagradzane prestiżowymi wyróżnieniami – tak Aleja Bielany, największe centrum handlowe w Polsce, podsumowuje ubiegły rok.
Zwiększenie liczby niedziel z ograniczeniem handlu, a także wzrost otoczenia konkurencyjnego nie przeszkodziło Alei Bielany w konsekwentnym umacnianiu pozycji na rynku. Jasna wizja rozwoju brandu, zróżnicowany tenant mix oraz współpraca z IKEA Wrocław przełożyła się bezpośrednio na wyniki centrum.
Mimo wielu zmian i na nowo kształtujących się przyzwyczajeń zakupowych klientów, Aleja Bielany zanotowała wzrost obrotów o ponad 5,2%. Rekordowy okazał się marzec, kiedy turnover wzrósł o 15,5% (vs marzec 2018). Tradycyjnie na miejscu pierwszym pod tym względem uplasował się świąteczny grudzień. Warto również zaznaczyć, że w minionym roku centrum odnotowało rekordową frekwencję. W sobotę 30 listopada, podczas Wielkiego Finału Loterii urodzinowej Aleję Bielany odwiedziło ponad 36 500 osób.
Nowości w ofercie zakupowej
W 2019 roku tenant mix Alei Bielany poszerzył się o atrakcyjnych najemców. Ofertę fashion uzupełnił Ryłko i Ptak Moda, w centrum pojawiły się także lokale z branży wyposażenia wnętrz, np. OhSofa i Salon Snu, natomiast oferta food and beverages została wzbogacona o Frankie’s – koncept, skupiający się na zdrowym stylu życia.
W zgodzie z naturą
Branża retail od dawna nie jest już obojętna na wciąż szerzej komentowany aspekt ochrony środowiska. Miniony rok upłynął Alei Bielany na promowaniu postaw proekologicznych oraz umocowaniu w świadomości lokalnej społeczności korzyści związanych ze zrównoważonym rozwojem.
Na początku roku centrum uzyskało prestiżowe certyfikaty branżowe BREEAM In-Use z oceną Excellent dla części Building Management oraz Very Good w kategorii Asset Performance. W każdym z obszarów certyfikacji Aleja Bielany wykazała się realizacją najlepszych praktyk zgodnych z zasadami „zielonego budownictwa”. Ponadto, wraz z początkiem wakacji, centrum udostępniło klientom 3 bezpłatne stacje ładujące pojazdy elektryczne o mocy 22kW.
Propagowanie postaw ekologicznych to także kampanie informacyjne oraz wydarzenia, organizowane w centrum. Przykładem może być inicjatywa „Sprytne rady na odpady” pokazująca proste sposoby na wdrożenie działań korzystnych dla naszej planety w codziennym życiu oraz promująca ideę cyrkularnego wzornictwa. Podczas warsztatów organizowanych w centrum klienci mieli możliwość np. nauczyć się tworzenia naturalnych kosmetyków i substancji do pielęgnacji domu, uszyć woreczki na żywność czy spotkać się z Mirą Stanisławską Meysztowicz – działaczką ekologiczną, która zapoczątkowała akcję „Sprzątanie świata” w Polsce.
Do jednej bramki
Aleja Bielany regularnie podejmuje działania kierowane do lokalnych społeczności. Współpraca z Gminą Kobierzyce i Kobierzyckim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji jest przykładem owocnego współdziałania z podmiotem samorządowym w celu aktywizowania mieszkańców gminy do aktywności, nie tylko sportowej. Przykładem może być Aleja Bielany Cup – turniej piłkarski dla najmłodszych, w którym mali zawodnicy walczyli o Puchar Wójta Gminy Kobierzyce. Specjalnie na tę okazję na parkingu przed centrum stanęły dwa boiska, służące profesjonalnym rozgrywkom. Zaledwie kilka miesięcy później w pobliskich Krzyżowicach odbył się wyścig rowerowy „Grand Prix Junior Alei Bielany”, a pod koniec września centrum zostało partnerem „6. Biegu Bielańskiego” i wsparło miłośników tej dyscypliny.
Od lat nasze działania skoncentrowane są na zacieśnianiu więzi z lokalną społecznością, której czujemy się częścią. Dodatkowo, to świetna zabawa zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a nam jako rodzinnemu centrum handlowemu, wszelkie inicjatywy łączące pokolenia są szczególnie bliskie.
Ewa Kolondra, Dyrektor Centrum Alei Bielany
W szczytnym celu z IKEA
W kalendarzu działań Alei Bielany znajdują się liczne akcje prospołeczne oraz inicjatywy CSR. Znaczna część z nich przeprowadzana jest w ścisłej kooperacji z IKEA Wrocław. W ostatni weekend lutego goście Alei Bielany mieli okazję stworzyć własną wersję stolika LACK – jednej z ikon wśród mebli IKEA. Część odmienionych podczas wydarzenia stolików została zlicytowana, a zebrane fundusze przekazane na wrocławską fundację „Paliwo Artystyczne”. Kolejnym przykładem może być „Starcie Kucharzy” – konkurs polegający na przyrządzaniu unikatowych potraw z produktów dostępnych w Sklepiku Szwedzkim IKEA. Wszystkie meble i sprzęty wykorzystane podczas konkursu zostały przekazane na rzecz fundacji polskiedzieci.org. Podczas wydarzenia prowadzone były także żywieniowe warsztaty edukacyjne.
Aleja Bielany słynie z nieschematycznych wydarzeń i zawsze obecnym przy nich aspekcie charytatywnym. Doceniła to kapituła konkursu PRCH Retail Awards. „Turniej Skręcania Mebli IKEA” zorganizowany w centrum został nagrodzony srebrną statuetką w kategorii „Wydarzenie roku w obiekcie handlowym”. Wszystkie złożone podczas I edycji turnieju meble trafiły do domu dziecka Towarzystwa „Nasz Dom”. W kolejnym roku beneficjentem turnieju został dom dla bezdomnych matek z dziećmi i bezdomnych rodzin Stowarzyszenia „Nadzieja” działającym we Wrocławiu.
Bliżej ludzi
Aleja Bielany to centrum otwarte na wszystkich klientów – również tych niepełnosprawnych. W ramach przeciwdziałania wykluczeniom społecznym, jako pierwsze centrum handlowe na Dolnym Śląsku, wprowadziło usługę tłumacza języka migowego MIGAM. Narzędzie pozwala na natychmiastowe połączenie wideo pomiędzy osobą głuchą, a tłumaczem, który następnie przekazuje pytania pracownikowi Centrum.
Przez ostatnie lata Aleja Bielany zyskała wśród klientów miano najbardziej rodzinnego centrum na Dolnym Śląsku. Wpłynęła na to nie tylko infrastruktura, tworzona z myślą o rodzicach z dziećmi, ale także bogata oferta rozrywkowa, liczne udogodnienia jak bezpłatne place zabaw, w tym Aleja Juniora, w której można pozostawić dziecko na czas zakupów, opaski identyfikacyjne dla dzieci oraz szereg eventów skierowanych do najmłodszych odwiedzających.
W 2020 roku Aleja Bielany planuje kontynuację działań pozycjonujących ją jako rodzinne miejsce spotkań oferujące zarówno zróżnicowaną ofertę zakupową, jak i wartościowe inicjatywy oraz niezapomniane doświadczenia odwiedzających. Ciągłe wsłuchiwanie się w głosy klientów oraz reagowanie na ich potrzeby stoją za niesłabnącą pozycją centrum i pozwalają bez obaw mierzyć się z wyzwaniami branży w kolejnej dekadzie XXI wieku.