Na Pomorzu powstanie pierwsza publiczna stacja tankowania skroplonego gazu ziemnego LNG. Właśnie taki zapis znalazł się w umowie podpisanej pomiędzy firmą BARTER S.A. – dostawcą m. in. skroplonego gazu ziemnego (LNG), a firmą Sobanscy Transport – krajowego lidera w zakresie transportu płodów rolnych.
Niezmiernie cieszymy się, iż to właśnie BARTER będzie mógł dostarczyć firmie Sobanscy Transport nie tylko skroplony gaz ziemny, ale także rozwiązania techniczne. Nie jest to dla nas kolejna stacja – jest to kamień milowy w naszej działalności, ponieważ urządzenie, które zostanie dostarczone do lutego przyszłego roku – jest stacją w całości opartą o koncepcję i realizację firmy BARTER. To nasz kolejny wkład w rozwój branży LNG, dlatego cieszy nas, że to właśnie prywatne firmy z polskim kapitałem takie jak BARTER S.A. i Sobanscy Transport – rozwijają branżę LNG w Polsce.
Maciej Skowroński, koordynator ds. rozwoju rynku LNG w firmie BARTER S.A.
Podpisanie umowy na budowę stacji tankowania i dostawy LNG to nasz kolejny krok w rozwoju agro transportu. Stacja tankowania LNG dostępna będzie dla pojazdów nie tylko naszej floty, ale wszystkich ciągników gazowych, które, miejmy nadzieje, szybko zaczną pojawiać się w regionie. Cieszymy się, że tą inwestycją północ Polski może przejść na rozwiązania bardziej przyjazne środowisku. Przechodząc na zasilanie gazem, zmierzamy w kierunku ekologii. Jest to dla nas – przewoźnika w branży agro – niezmiernie ważne. Jesteśmy w bliskim kontakcie z rolnikami i wiemy, jak negatywny wpływ zmiany klimatyczne mają na sektor rolnictwa. Zmiany temperatury, opadów i ekstremalne warunki pogodowe już teraz wpływają na wydajność plonów. Oprócz budowy stacji sukcesywnie wymieniamy flotę – właśnie na ciągniki LNG. Pierwsze pojazdy zasilane LNG działają już w terenie i z sukcesem promują eko transport. Docelowo planujemy przejść w każdym możliwym miejscu na skroplony gaz ziemny. Jest to dla nas nie tylko oszczędność finansowa, ale także eko podejście do biznesu, tak ważne zwłaszcza przy transporcie płodów rolnych z ekologicznych gospodarstw.
Grzegorz Sobański, dyrektor zarządzający w firmie Sobanscy Transport
Najważniejsze cechy stacji to poziomy zbiornik o pojemności 30m3 LNG, dwuwężowy dystrybutor, saturacja gazu i autorski system automatyki i telemetrii. Oznacza to, iż w każdym momencie kontrolujemy wszelkie parametry tankowanego gazu.
Andrzej Leonczuk, główny specjalista ds. technicznych w dziale LNG firmy BARTER S.A.
Przewidujemy, iż rynek transportowy oparty o skroplony gaz ziemny, będzie stale rosnąć. Motorem napędowym dla firm działających w Polsce i w Niemczech jest szczególnie zwolnienie z opłaty autostradowej u naszego Zachodniego sąsiada (tzw. Maut free) oraz zerowa stawka akcyzy na paliwa gazowe w Polsce. Stąd też nowość w naszej ofercie – skidowe (mobilne) stacje tankowania LNG wyposażone w układ saturacyjny z możliwością rozbudowy (np. moduł CNG, dodatkowy dystrybutor, dodatkowy zbiornik magazynowy). Stacje są oparte o nasze wieloletnie doświadczenie, stąd też możemy zaoferować rozwiązania dopasowane do oczekiwań klienta.
Maciej Skowroński, koordynator ds. rozwoju rynku LNG w firmie BARTER S.A.