Liczby mówią same za siebie: w ciągu zaledwie pół roku realizacji programu edukacyjnego, który rozpoczęła Fundacja Inspirujące Przykłady, odbyło się 18 spotkań uczniów Szkół Okrętowych i Technicznych Conradinum z przedstawicielami 6 uznanych firm na Pomorzu. Firmy te zaprosiły 72 młodych mechatroników na 5 wizyt studyjnych! W styczniu br. pierwsi uczniowie rozpoczęli tam praktyki.
Wiele miesięcy pracowaliśmy nad założeniami projektu edukacyjnego, rozmawiając ze szkołami, a także – i przede wszystkim – z dużymi firmami na Pomorzu. Dlatego też, wynik projektu po 6 miesiącach jest dla nas tak budujący. Wypracowujemy model, który będziemy multiplikować w innych szkołach technicznych, aby zarówno firmy jak i uczniowie czerpali korzyści z bliskich relacji. Za granicą, szczególnie w Europie Zachodniej, takie modele to codzienność. Biznes uczy młodych ludzi i daje im niesamowite szanse rozwoju, a młodzi, kończąc średnią szkołę techniczną, świadomie dołączają do znanych im już organizacji.
Leszek Szmidtke, Prezes Fundacji Inspirujące Przykłady
Model współpracy firm oraz szkół technicznych realizowany przez Fundację Inspirujące Przykłady jest rozwiązaniem, na którym korzystają obie strony. Dla firm jest do doskonała okazja, aby wyłapać osoby ambitne, które chcą się dalej rozwijać. Uczniowie poprzez szkolenia mogą szybko zyskać wysokie kwalifikacje oraz pracę, która oferuje możliwość rozwoju oraz zatrudnienie na lata.
Jakub Bury, pracownik działu pneumatyki odpowiadający za szkolenia pneumatyczne oraz opiekę nad praktykantami w firmie Bibus Menos Sp. z o.o.
Obawy pracodawców
Konieczność dialogu między szkołami technicznymi i biznesem
Firmy interesują się dobrze przygotowanymi pracownikami z doświadczeniem, jednak takich ludzi będzie coraz mniej. Próbujemy temu zaradzić namawiając szkoły i firmy do innego myślenia. rzede wszystkim do współpracy uwzględniającej przyszłe potrzeby pracodawców. Szkoły, szczególnie techniczne, powinny się pogodzić z faktem, że muszą dopasować swoje programy praktyk do potrzeb przedsiębiorstw. Firmy zaś muszą zaakceptować, że należy zainwestować w swoich przyszłych pracowników. Nasz pomysł polega na dobrej woli i zaangażowaniu zainteresowanych stron.
Leszek Szmidtke, Prezes Fundacji Inspirujące Przykłady
Rozumiemy, że musimy blisko współpracować ze szkołami technicznymi i pokazywać młodym ludziom, jak działa nasza firma oraz w jaki sposób mogą wiedzę zdobywaną w szkole wykorzystać praktycznie w przyszłej pracy. Podczas spotkań z młodymi mechatronikami odczarowaliśmy wizerunek pracy młynarza i pokazaliśmy, z jakimi technologiami ma do czynienia młynarz przyszłości. Nie było dla nas zaskoczeniem, że wielu uczniów nie wiedziało, jak bardzo technicznie i technologicznie zaawansowana jest obecnie produkcja mąki. Spotkanie z uczniami potwierdza więc jednoznacznie zasadność naszej obecności w szkołach technicznych. Będziemy nadal zachęcać do odbywania u nas praktyk oraz staży w celu zdobycia stabilnego i dobrze płatnego zawodu, który będzie zawsze ważny społecznie i potrzebny.
Przemysław Specjalski, Prezes Zarządu Gdańskie Młyny Sp. z o.o.