Poprawa efektywności energetycznej po prostu się opłaca – pozwala m.in. ograniczyć koszty działalności i zapewnić środki na nowe inwestycje. Jednocześnie taka polityka przynosi niepodważalne korzyści ekologiczne, wpływając na redukcję emisji CO2 i śladu węglowego. Sescom, spółka technologiczna działająca głównie w obszarze usług technicznego Facility Management, z powodzeniem prowadzi projekt z zakresu efektywności energetycznej dla jednej z największych marek paliwowych, udowadniając, że można wygenerować znaczne oszczędności z energii, dzięki zastosowaniu odpowiednich modeli biznesowych.
2021 rok to bardzo duże podwyżki cen energii i gazu. Już teraz niektórzy nasi klienci kontraktując energię na 2022 rok, kupują ją nawet dwa razy drożej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Czy to koniec podwyżek? Trudno powiedzieć, dlatego kwestia optymalizacji zużycia energii i oszczędności, która stanowi jedną z gałęzi działania Sescom, jest aktualna i bardzo potrzebna.
Paweł Trojanowski, Ekspert ds. Energy i Business Development Manager w Sescom S.A.
Efektywny pilotaż
W ramach sześciomiesięcznego pilotażu z wykorzystaniem autorskiego systemu telemetrycznego SES Control, wykonaliśmy szereg działań i pomiarów, które pozwoliły nam określić 5 obszarów, w których istnieje potencjał do redukcji kosztów i wolumenu zużycia energii elektrycznej,
Bartłomiej Gawin, Dyrektor R&D wspierający realizację usług Energy w Sescom
Opracowaliśmy i wdrożyliśmy ogólnofirmową politykę oszczędnościową dla firmy i nieustannie śledzimy cykl życia budynków, urządzeń i systemów, dążąc cały czas do redukcji śladu węglowego. Wprowadziliśmy rozwiązania zmieniające przyzwyczajenia, styl pracy i działania personelu, bez utraty jakości pracy i użytkowania. Ponadto przekazaliśmy rekomendacje w kwestii poprawy stanu urządzeń i ich właściwej regulacji, a także stanu budynków i stolarki okienno-drzwiowej oraz zajęliśmy się dostosowaniem zamawianych poziomów mocy do rzeczywistych potrzeb energetycznych obiektów i taryf energetycznych do rzeczywistych profili energetycznych. Wszystkie te działania sprawiły, że pomniejszyliśmy zużycie na całej sieci o 2762 MWh.
Piotr Mindykowski, Energy Manager w Sescom
Redukcja śladu węglowego
Nad monitorowaniem bieżącego zużycia energii, jak i nad skutecznością działania polityki oszczędnościowej czuwają nasi analitycy i Energy Manager. Tworzymy profile energetyczne obiektów, dobieramy taryfy i zamawiane moce, wykonujemy wielowymiarowe analizy danych i predykcje. Nasza metodyka zarządzania efektywnością energetyczną nie ogranicza się do porównywania faktur, bierzemy pod uwagę wiele zmiennych, w tym warunki atmosferyczne, lokalizacje geograficzne obiektów, powierzchnie, wiek obiektu i technologię budowy.
Bartłomiej Gawin, Dyrektor R&D wspierający realizację usług Energy w Sescom