Sescom, spółka technologiczna, działająca głównie w obszarze usług Facility Management (FM), objęła 30 proc. akcji w firmie NeptHyne za 0,43 mln zł, która realizuje projekt produkcji wodoru na morzu, z wykorzystaniem energii elektrycznej z farm wiatrowych oraz przesyłu energii elektrycznej i wodoru na ląd. Transakcja nastąpi w wyniku konwersji pożyczki.
Ponadto, projekt modułowych elektrolizerów przygotowanych przez Sescom, znalazł się na liście projektów mających szansę na komercjalizację – European Clean Hydrogen Alliance. Ta inicjatywa potwierdza mocne wsparcie UE dla zielonego wodoru, który ma być kluczowym elementem dekarbonizacji wielu sektorów gospodarki.
Wierzymy, że ta inicjatywa wyznaczy standardy zastosowania wodoru do magazynowania i przetwarzania energii dla projektów morskiej energetyki wiatrowej dla całego basenu Morza Bałtyckiego. Oczekujemy efektu synergii z naszym elektrolizerem, rozwijanym w ramach projektu HGaaS.
Sławomir Halbryt, prezes zarządu Sescom oraz SES Hydrogen
Jesteśmy dumni z faktu znalezienia się na liście ECHA, co umożliwia nam pogłębianie współpracy w zakresie technologii wodorowych. Nasze działania wpisują się w politykę dekarbonizacji i promowania nieemisyjnych źródeł energii.
Sławomir Halbryt, prezes zarządu Sescom oraz SES Hydrogen
Projekt NeptHyne jest jednym z czterech obecnie realizowanych projektów na świecie, skupiających się na produkcji wodoru z wody morskiej. Jesteśmy jedyni, którzy chcą tak wyprodukowany wodór wykorzystywać jako paliwo dla statków serwisujących morskie farmy wiatrowe. Chcemy także w oparciu o proponowane przez nas rozwiązania zbudować nowe standardy związane z obsługą morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
Tomasz Pelc, prezes zarządu NeptHyne oraz NEXUS Consultants