Dane dotyczące stanu zabytków nieruchomych w Polsce są alarmujące. W Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków Korporacja Budowlana DORACO podkreśla znaczenie ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz wskazuje na mity, które blokują inwestycje w wartościowe historycznie nieruchomości.
Jeżeli na początku procesu inwestycyjnego nieruchomość jest dobrze zinwentaryzowana, a prace rzetelnie wycenione przez specjalistów, to właściciel nieruchomości wie dokładnie, z jakiego rzędu kosztami musi się liczyć. Maleje jednocześnie ryzyko przekroczenia budżetów w trakcie renowacji. Dotyczy to zarówno obiektów, które są własnością państwa czy samorządów, gdzie inwentaryzacja powinna poprzedzać postępowanie przetargowe, ale też jest ważna dla inwestora prywatnego. Ten jest gotowy często na wydatki, ale poszukuje wskazówek, od czego zacząć i jak podejść do renowacji, aby jak najszybciej uruchomić obiekt i czerpać z niej korzyści finansowe. Inwestor prywatny chce w procesie mieć partnera, który umiejętnie przeprowadzi prace – w założonym czasie i budżecie. Inwestor nie musi być w procesie sam, nawet nie powinien. Szczególnie w procesach wielopoziomowych i złożonych.
Radosław Jarosiewicz, wiceprezes DORACO
Dobrym przykładem jest XVIII-wieczny spichlerz „Nowa Pakownia” w Gdańsku, który przekształcono w luksusowy hotel typu boutique. Pomimo modernizacji, w jego wnętrzu zachowała się autentyczna konstrukcja złożona z charakterystycznych słupów, podciągów oraz belek nośnych „nagich” stropów.
Radosław Jarosiewicz, wiceprezes DORACO
Ta renowacja obala też kolejny mit, a mianowicie, że renowacja zabytku wymaga zachowania dosłownie każdego detalu zgodnie z oryginalnym projektem, a także to, że musi być prowadzona wyłącznie tradycyjnymi metodami. Proces nowocześnie prowadzonej renowacji uwzględnia dostępne na rynku innowacje i nowe technologie. Dzięki temu inwestor zyskuje czas, a czas to przecież pieniądz. Jednocześnie współpraca multidyscyplinarnych zespołów w trakcie renowacji budynku o wartości historycznej to gwarancja zachowania walorów artystycznych i zabytkowych detali.
Dodaje Radosław Jarosiewicz