Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 staje się faktem. Wspólna inicjatywa 6 organizacji pozarządowych zaangażowanych w edukację ekonomiczną polskiego społeczeństwa ma na celu zwrócić uwagę opinii publicznej i decydentów na konieczność popularyzacji wiedzy i właściwych postaw Polaków w dziedzinie finansów. Ma być to także okazja do integracji jak największej liczby inicjatyw realizowanych w tym zakresie w naszym kraju. Oficjalna inauguracja obchodów REE jest zaplanowana 11 stycznia br., a udział w niej potwierdzili m.in. Marszałkini Senatu – Małgorzata Kidawa-Błońska oraz liczne grono ekspertów i autorytetów środowiska ekonomicznego i finansowego.
Ile nauczyła nas historia.
Czas na działanie.
W wielu ważnych dyskusjach, dużo mówi się o kompetencjach przyszłości, szczególnie w odniesieniu do nowych technologii, a zapominamy, że jedną z kluczowych kompetencji przyszłości jest i de facto zawsze powinna być znajomość zasad ekonomii. Społeczna luka w wiedzy ekonomicznej rodzi poważne problemy w zarządzaniu finansami osobistymi, szczególnie w dobie wysokiej inflacji, ale też w obliczu cyber zagrożeń czy wyzwań wynikających z powszechnej digitalizacji. Słabość społeczeństwa może też przełożyć się na osłabienie zdolności rozwojowych całej gospodarki. Dziś, stoimy przed kolejnym etapem w historii edukacji ekonomicznej w Polsce. Edukacja ekonomiczna powinna być wspólnym wysiłkiem międzyśrodowiskowym, z czołowym zaangażowaniem instytucji publicznych. Zmieniają się okoliczności, pojawiają się nowe trendy, ale idee Grabskiego i Korczaka, jak się okazuje, pozostają ponadczasowe.
Waldemar Zbytek, Prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego REE 2024
Rok 2024 szansą na zmianę.
Inicjując Rok Edukacji Ekonomicznej, chcemy pokazać skalę potrzeby edukacji ekonomicznej, konsolidować i wynosić inicjatywy, które działają w tym zakresie. Od lat jako środowisko bankowe prowadzimy liczne inicjatywy edukacyjne w zakresie ekonomii. Potrzebujemy jednak nagłośnić temat, ponieważ wyniki badań są alarmujące i każdy z nas na swój sposób musi podjąć rękawicę i starać się w obszarze szerzenia wiedzy ekonomicznej zrobić jak najwięcej. Mamy nadzieję, że do procesu edukacji uda się zachęcić media, w tym media publiczne, które ze względu na zasięg i charakter mogłyby wspierać naszą misję i edukować międzypokoleniowo z zakresu ekonomii.
Tadeusz Białek, Prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Komitetu Programowego REE 2024
Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 to inicjatywa Fundacji GPW, Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Czepczyński Family Foundation, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Związku Harcerstwa Polskiego.
Idea została również poparta uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 września 2023 r.
Więcej informacji nt. inicjatywy można znaleźć pod adresem www.ree2024.pl