Nadszedł czas podsumowania drugiej edycji ogólnopolskiej akcji obserwowania i liczenia owadów organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz znaną i lubianą ambasadorkę owadów – Pszczółkę Maję. W jakich miejscach w Polsce było najwięcej obserwacji? Jakie owady uczestnicy spotykali najczęściej? Sprawdźmy!
Owadzie Lato to przykład prostej kampanii edukacyjnej, która pozwala różnorodnym grupom ludzi, a w szczególności rodzinom z dziećmi, zaangażować się w poznawanie przyrody i w ten sposób uświadomić sobie, jak bogaty jest świat przyrody wokół nas. Główną myślą Owadziego Lata jest zwrócenie uwagi na piękno tej grupy organizmów, rozbudzenie fascynacji ich życiem oraz zrozumienie potrzeby ochrony owadów.
Hanna Rachwald, Koordynatorka programów edukacyjnych, OTOP
Jakie regiony w Polsce były najbardziej zaangażowane?
Jakie owady były obserwowane najczęściej?
Tegoroczne Owadzie Lato zostało przyjęte przez sympatyków przyrody i zwolenników spędzania czasu na świeżym powietrzu z bardzo dużym zainteresowaniem. W przyszłym roku będziemy chcieli powtórzyć akcję. Być może uda nam się zorganizować lokalne obserwacje w różnych miejscach w Polsce tak, jak w tym roku w Krakowie.
Hanna Rachwald, OTOP
Dlaczego ochrona dziko żyjących owadów jest tak ważna?
Pszczółka Maja wspiera swoich dziko żyjących przyjaciół
O organizatorze: Studio 100 Media & Projekt Makowa Łąka
Studio 100 Media GmbH to działająca na arenie międzynarodowej firma zajmująca się produkcją i dystrybucją wartościowej rozrywki dla dzieci i rodzin, której najbardziej znane marki to „Pszczółka Maja”, „Mia i ja” czy „100% Wilk”. Od 2018 roku firma i jej znana na całym świecie marka „Pszczółka Maja”, prowadzą kampanię na rzecz dziko żyjących przyjaciół Mai. W ramach edukacyjnej inicjatywy ekologicznej „Makowa Łąka”, zachęcają dzieci i rodziny do ochrony owadów i zrównoważonego działania. Projekt „Makowa Łąka” współpracuje w Polsce z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków. OTOP to założona w 1991 r. organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, której celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Wspólnie zbliżamy się do celu, jakim jest stworzenie świata, w którym ludzie biorą odpowiedzialność za przyszłe pokolenia i dbają o zachowanie różnorodności w przyrodzie z myślą o owadach. Więcej informacji: https://www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl/