W 2020 roku pandemia COVID-19 wywróciła nasze życie do góry nogami. Miała wpływ na wiele aspektów, niestety także na rozwój oszustw. Według badania PwC dotyczącego globalnej przestępczości gospodarczej i oszustw, 47% przedsiębiorstw padło ofiarą oszustw w 2020 roku, a 65% skarg obejmujących oszustwa wiązało się z kradzieżą tożsamości. Jest to drugi najwyższy poziom zgłoszonych incydentów w ciągu ostatnich 20 lat. Nie wspominając, że liczby te będą rosły w kontekście masowej cyfryzacji usług przy jednoczesnym ciągłym doskonaleniu technik oszustw przez przestępców. Komisja Europejska opublikowała Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 by stawić czoło problemom związanym z oszustwami i zapewnić lepszą ochronę swoim obywatelom.
Zgodnie z Rozporządzeniem wszystkie państwa członkowskie od 2 sierpnia 2021 r. muszą dostarczyć nowy format elektronicznego dowodu tożsamości.
Szczegóły dotyczące standardów bezpieczeństwa wymaganych przez Komisję Europejską dla elektronicznych dowodów osobistych
Od 2 sierpnia tego roku każdy obywatel UE ubiegający się o nowy dowód osobisty musi otrzymać dokument nowego typu. Komisja Europejska wprowadzając wymóg nowego formatu i funkcji, ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa tego typu dokumentów. Bezpieczniejsze elektroniczne dowody osobiste to jeden ze sposobów na zapobieganie oszustwom tożsamości i fałszowaniu dokumentów.
Zgodnie z nowymi przepisami, dowody osobiste będą musiały:
· zostać ujednolicone do formatu karty kredytowej (ID-1),
· zawierać strefę odczytu maszynowego - MRZ,
· spełniać minimalne standardy bezpieczeństwa określone przez ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego),
· zawierać zdjęcie i dwa odciski palców posiadacza dokumentu, które będą przechowywane w formacie cyfrowym w bezstykowym chipie oraz kod kraju państwa członkowskiego wydającego dowód osobisty i flagę UE.
Co warte podkreślenia, zgodnie z wymogami wymienionymi w art. 3 Rozporządzenia Europejskiego, nowy dowód osobisty musi zawierać wysoce bezpieczny element elektroniczny, podobnie jak paszport. Dane identyfikacyjne (nazwisko, imiona, data i miejsce urodzenia, płeć, wzrost, narodowość, adres zamieszkania lub pobytu, data wydania i wygaśnięcia dokumentu, numer karty) i biometryczne (portret cyfrowy i cyfrowe obrazy dwóch odcisków palców) przechowywane są w elektronicznym chipie.
Nowe dowody osobiste: wiarygodność i łatwiejsza walka z oszustwami
Od 2004 roku Unia Europejka wymaga by państwa członkowskie posiadały paszporty z wystarczającymi elementami bezpieczeństwa, jak chip z informacją biometryczną. W Polsce paszporty biometryczne z odciskami palców utrwalonymi w chipie zaczęto wydawać od 29 czerwca 2009 roku.
Elektroniczny chip, zaprojektowany w celu przechowywania kopii wydrukowanych danych identyfikacyjnych w formie odpornej na fałszerstwa, sprawdził się w praktyce. Stanowi dodatkową ochronę przed oszustwami, będąc uzupełniającym, niezawodnym i bezpiecznym kluczem kontrolnym w dokumencie tożsamości. Uwierzytelnianie i odczytywanie chipa w nowym formacie jest przede wszystkim proste oraz godne zaufania. W ten sposób władze mogą bezproblemowo potwierdzić, że dokument posiadacza został wydany przez rzetelny organ, dane biograficzne i biometryczne znajdujące się w dokumencie, w momencie jego wydania, nie uległy zmianie, a informacje elektroniczne zawarte w chipie nie są kopią (tj. klonem).
W kwestii weryfikacji, nowe elektroniczne dowody, oprócz typowych automatycznych kontroli odczytu z OCR (optyczne rozpoznawanie znaków), mogą być szybko odczytywane i analizowane przez wszystkie rozwiązania oferujące zdalny odczyt NFC – Near Field Communication. To technologia bezdotykowa umożliwiająca wymianę danych pomiędzy dwoma kompatybilnymi urządzeniami. Pozwala również na weryfikację danych, która jest niemożliwa do podrobienia, dzięki różnym kontrolom dostępu.
Pierwsza kontrola, określana podstawową kontrolą dostępu (BAC - Basic access control) odczytuje wszystkie dane w chipie z wyjątkiem odcisków palców. Terminal pobiera kod ze strefy MRZ (Machine readable zone – strefa odczytu maszynowego - na odwrocie karty). Po drugie, operator terminala może wprowadzić numer dostępowy (CAN) znajdujący się na przedniej stronie dokumentu. Wspomniany kod CAN generuje klucz sesji, który szyfruje wymianę danych pomiędzy chipem a terminalem, a to oznacza, że konieczne jest fizyczne posiadanie karty by uzyskać dostęp do informacji przechowywanych w chipie.
Chipy wbudowane w nowych dokumentach tożsamości odgrywają kluczową rolę w ciągłej walce z oszustwami i kradzieżą tożsamości, zwłaszcza poprzez standaryzację procesów cyfrowej weryfikacji tożsamości, czyniąc je szybszymi i bezpieczniejszymi.
Europa wdraża nowe elektroniczne dowody tożsamości – przegląd państw
Na całym świecie ponad 70 krajów wdrożyło elektroniczne dowody osobiste. Najbardziej zaawansowane są w tej kwestii Azja i Afryka, które rozpoczęły implementację programów e-dowodów w 2016 roku. Od 2 sierpnia 2021 r. wszystkie kraje Uni Europejskiej są zobowiązane przestrzegać rozporządzenia z 20 czerwca 2019 r., nakazującego uogólnienie formatu dowodu tożsamości.
Francja zaczęła eksperymentować z elektronicznym dowodem osobistym już w marcu 2021, a następnie wdrożyła go w wymaganym terminie. NL Times donosi, że Holandia mimo zmiany daty, zdążyła wprowadzić dowody na 2 sierpnia. Jak relacjonuje Expats.cz – podobnie Czechy oraz Hiszpania. Total Croatia News informuje, że Chorwacja również dotrzymała terminu, ponieważ zaktualizowała systemy w celu przyjęcia nowego krajowego dowodu osobistego. Tymczasem Ukraina od początku roku 2020 wydała ponad 1,2 mln paszportów biometrycznych i prawie 900 tys. dowodów osobistych, jak podaje Ukrinform, tylko w lipcu wydano 257,000 paszportów biometrycznych.
Niemcy, prekursorzy w zakresie elektronicznych dokumentów tożsamości, używają dowodów osobistych od 2010 roku. Dzięki aplikacji mobilnej o nazwie “AusweisApp2” mogą uwierzytelnić się w celu przeprowadzenia procedur online, jak wniosek o rejestrację samochodu, pomoc finansowa dla studentów, dostęp do akt Stasi itp. Niemcy planują również dodanie certyfikatu do chipa dowodu osobistego, aby umożliwić obywatelom posiadanie podpisu elektronicznego.
Jak sytuacja wygląda w Polsce?
Nowe dowody osobiste mają być wprowadzane od 7 listopada. Pierwotny termin wdrożenia musiał ulec zmianie, a wszystko przez czytniki linii papilarnych, które nie spełniały standardów bezpieczeństwa i budziły wątpliwości Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak jednak potwiedza minister Janusz Cieszyński wszystkie gminy są obecnie wyposażone w nowe sprawdzone urządzenia.
Od 2 sierpnia 2021 r. nowe biometryczne dowody tożsamości zostały wprowadzone w całej Europie zgodnie z rozporządzeniem UE wymagającym identyfikacji elektronicznej. Inicjatywa ta jest częścią globalnego podejścia mającego na celu walkę z oszustwami i ochronę obywateli UE w obliczu cyfryzacji. Elektroniczne dowody tożsamości umożliwią dostęp do usług publicznych lub prywatnych, wymagających bezpiecznej identyfikacji online, torując tym samym drogę do cyfrowej tożsamości w całej Europie, jak ogłosiła Komisja Europejska 3 czerwca 2021 r.
------------------------------------
ARIADNEXT jest wiodącym europejskim dostawcą usług identyfikacji cyfrowej. Dostarczając w pełni zautomatyzowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, ARIADNEXT oferuje firmom i instytucjom rządowym możliwość natychmiastowego budowania opartych na zaufaniu relacji z konsumentami i obywatelami. Rozwiązania te umożliwiają im sprostanie wyzwaniom regulacyjnym i wymaganiom w zakresie zwalczania nadużyć finansowych, przy jednoczesnym skupieniu się na obsłudze klienta i transformacji cyfrowej.
Z rozwiązania ARIADNEXT korzysta już ponad 300 klientów w Europie. Jako jedyne rozwiązanie obecne w Polsce, ARIADNEXT otrzymał certyfikat biometryczny FIDO dla swojego rozwiązania weryfikacji tożsamości cyfrowej, IDCheck.io. Rozwiązanie IDCheck.io to niezawodne i intuicyjne narzędzie dla osób, które chcą zarejestrować się w usłudze online. Podczas certyfikacji rozwiązania przeprowadzono ponad 1200 sesji z użytkownikami z ogółu społeczeństwa. IDCheck.io odrzuca próby oszustwa i kradzież tożsamości: wiarygodność dopasowania twarzy została oceniona na podstawie ponad 300 000 kombinacji. Wiarygodność jego wykrywania żywotności została oceniona na podstawie ponad 500 ataków przeprowadzonych przy użyciu określonego materiału, w tym wydruków zdjęć na różnych nośnikach, awatarów 3D i projekcji wideo.