Dlaczego powinniśmy chronić owady? Pszczoły, trzmiele, bzygi, motyle i chrząszcze są elementem ekosystemu, który warunkuje różnorodność roślin, zwierząt, a także pożywienia dla człowieka. Bez zapylaczy nie powstałaby jedna trzecia produktów, które są spożywane przez nas na co dzień. Problem zmniejszania się liczby oraz różnorodności owadów dotyka więc wszystkich, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Czy można temu zaradzić? Oczywiście! A w jaki sposób? Z pomocą przychodzi Makowa Łąka.
W codziennym pędzie nieczęsto zastanawiamy się nad tym, skąd biorą się produkty, które są dla nas tak łatwo dostępne w sklepach jak owoce i warzywa. Nie zwracamy uwagi na to, komu zawdzięczamy ich ilość, smak, a nawet… cenę! Makowa Łąka Pszczółki Mai to projekt wspierany przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, który ma szansę to zmienić. Uczy o owadach, pokazuje ich znaczenie, konieczność ochrony, a także przedstawia sposoby, dzięki którym każdy z nas, niezależnie od wieku, może pomóc zapylaczom.
Jaka jest nasza rola?
Uświadamiając sobie istotną rolę owadów w przyrodzie możemy przyczynić się do ich ochrony. Warto zacząć od dbania o pojedyncze osobniki, które przypadkiem znajdą się w naszym otoczeniu. Pszczółka Maja wraz z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków zachęcają do stworzenia przytulnego kąta dla owadów na przykład w naszych ogródkach czy na balkonach. Można zrobić go samodzielnie, z pomocą dzieci, a nawet bohaterki bajki, ambasadorki akcji. Pozostawienie kawałka dzikiej łąki na działce, posadzenie roślin przyjaznych owadom to małe kroki, dzięki którym możemy poczynić duże zmiany.
Razem możemy więcej!
Rodzice i nauczyciele mogą także na własną rękę wybrać się z najmłodszymi na spacer, by podejrzeć codzienną pracę owadów, do czego zachęca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wraz ze swoją kampanią „Owadzi świat. Poznaj, polub, chroń”. Akcja skupia się na edukowaniu dzieci o świecie owadów i zachęcaniu do jego ochrony. Jej celem jest nakłonienie jak największego grona osób do wspólnych obserwacji tych fascynujących zwierząt. Wybranie się na wycieczkę z najmłodszymi, której tematem przewodnim będzie poszukiwanie owadów, to doskonały sposób na uświadamianie dzieci, jak ważna jest rola tych zwierząt w przyrodzie. Nie istnieje w końcu lepsze miejsce do zgłębiania tajników świata zapylaczy niż ich naturalne środowisko. Powinniśmy dbać o to, by także dzieci od najmłodszych lat uczyły się o konieczności ich ochrony. Kierując się tą myślą, nauczyciele z całej Polski mogą dołączyć wraz ze swoimi klasami do akcji Owadzie Lato — w jej ramach otrzymają wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia lekcji o owadach. Każda klasa będzie mogła wziąć także udział w organizowanym konkursie. Dzięki tym małym krokom i niewielkiemu wysiłkowi już dziś będziemy mogli przyczynić się do polepszenia jakości życia przyszłym pokoleniom.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: