Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. To także pora roku kojarząca się z nadejściem Wielkanocy, będących wyjątkową okazją do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi przy wspólnym stole. Warto zadbać o jego odpowiednią aranżację. Podpowiadamy, jakie dekoracje warto dobrać, by stworzyć w domu radosny, wiosenny klimat. Możliwości jest wiele – od stylu rustykalnego, skandynawskiego i minimalistycznego, po bogate, kwieciste i barwne zestawienia.
Jak stworzyć wielkanocną aranżację stołu?
Po pierwsze – umiar. Użycie zbyt wielu ozdób może przytłoczyć aranżację. Istnieje kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Kwiaty i świeczniki powinny zostać ustawione tak, aby nie przysłaniały twarzy osób siedzących przy stole ani nie zmuszały gości do wychylania się zza nich w trakcie rozmowy. Warto poświęcić uwagę także serwetkom. W tym sezonie popularne są te robione na szydełku, nawiązujące do sztuki ludowej, a także materiałowe czy robione techniką decoupage. Należy zapamiętać, że zawsze kładziemy je po lewej stronie talerza obok sztućców. Przy wyborze dekoracji wielkanocnego stołu warto również dopasować je do stylu mieszkania.
Od zeszłego roku modny stał się nurt redukujący liczbę ozdób na stole. Coraz popularniejsze stają się proste rozwiązania aranżacyjne w stonowanych kolorach. Style takie jak boho, czy skandynawski są już wykorzystywane we wnętrzarstwie. Dziś w ich miejsce pojawia się biała zastawa i jednolite nakrycia stołu oraz serwetki z tkanin pozbawione zdobień. Bardziej oszczędna w środkach dekoracja, może być pięknym i subtelnym tłem dla wielkanocnych potraw, rzeżuchy, pisanek czy domowej babki. Szeroko pojęty minimalizm idzie w parze z elegancją. Przedstawiamy wiodące trendy 2021 roku.
Aranżacja rustykalna
Styl rustykalny kojarzy się z wiejską wielopokoleniową chatą, drewnianym stołem i babcinymi koronkami. Dziergane na drutach obrusy dziś wracają do łask i stają się ważnym elementem w aranżacji pomieszczeń czy stołów - podobnie jak porcelana, przywołująca na myśl zestawy z kredensu babci. Rustykalna aranżacja, choć kojarzy się z sielskim i tradycyjnym klimatem, może być łączona z nowoczesnymi, minimalistycznymi rozwiązaniami. Czysta biała porcelana lub taka z dekoracją w kolorze przybrudzonego błękitu, doskonale komponuje się z metalowymi, drewnianymi i szklanymi ozdobami. Zestawem, który kapitalnie uzupełnia rustykalny stół wielkanocny jest kolekcja Malowane Boss marki Lubiana, projektowana według najnowszych trendów. W przypadku aranżacji rustykalnej dobór tekstyliów jest całkiem prosty. W ich roli dobrze sprawdzą się białe lub kremowe lniane obrusy, przywołujące na myśl idylliczny, wiejski klimat. Istotnym elementem jest tutaj także drewno. Posiadając stary lub postarzany stół można całkowicie zrezygnować z tekstyliów i skupić się na dodatkach. Świeżość i elegancję wniosą do domu cięte, żywe kwiaty w puszkach lub wielkanocne wieńce.
Malowane Boss Ecru, Lubiana
Aranżacja skandynawska
Styl skandynawski zagościł w obszarze aranżacji wnętrz na stałe, od kilku lat jest wiodącym trendem. Najbardziej charakterystycznym dla tego stylu połączeniem jest bambusowe drewno i biel. Popularne są też szarości, czerń, odcienie granatu i zieleni. Ascetyczne serwetki w połączeniu z dużymi bukietami z suszu oraz klasycznymi, srebrnymi sztućcami, stworzą pożądaną kompozycję. Zestaw porcelanowy Folk Fusion marki Ćmielów Design Studio, doskonale wpisuje się w skandynawski charakter, który cechuje uwielbienie prostoty i częste nawiązania do stylu marynistycznego. Granatowe zdobienia porcelany wraz ze stonowanym tłem stworzą wyszukaną kompozycję bez zbędnych dodatków. Kolekcja została zaprojektowana według popularnego trendu mix&match.
Folk Fusion, Ćmielów Design Studio
Aranżacja minimalistyczna
W tym przypadku mniej znaczy więcej. Minimalistyczny wystrój wpisuje się w obecne trendy i nie wymaga rozbudowanej aranżacji. Podstawą stylu są ozdoby nawiązujące do naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, len czy mosiądz. Kolekcją, która dobrze komponuje się ze stylem minimalistycznym jest Astra Złota Wstęga marki Ćmielów. Serwis zachwyca śnieżnobiałą barwą i delikatnym zdobieniem w postaci wysokokaratowego złota. W połączeniu z suszonymi kwiatami będzie idealnym dopełnieniem wielkanocnego stołu, gdzie znajdzie się również miejsce dla charakterystycznych pisanek. Można także ułożyć kilka jajek w jednolitym, pastelowym kolorze, bądź użyć takich stylizowanych na przepiórcze wydmuszki.
Astra Złota Wstęga, Ćmielów
Aranżacje kwieciste i pełne koloru
Kolejną propozycją jest dekoracja stawiająca w centrum kwiaty. Wiosną natura budzi się do życia i wprowadzenie do domu żywych kolorów jest naturalnym nawiązaniem do pory roku. Wybór wiodącej barwy aranżacji, zależy przede wszystkim od preferencji domowników. Gustownym połączeniem będzie dobranie do białej porcelany różnych elementów w odcieniach jednej barwy.
Maria Teresa marki Chodzież, to kolekcja, która wyjątkowo dobrze komponuje się z kwiatami o niejednolitej teksturze, takimi jak hiacynty czy żonkile. W połączeniu z odcieniami żółci, charakterystycznymi dla Świąt Wielkiej Nocy, można stworzyć gustowną, tradycyjną aranżację. Warto wykorzystać zarówno żywe, cięte kwiaty jak i te doniczkowe. Uroczysty charakter zostanie osiągnięty łącząc kwiatowe dekoracje z białą porcelaną. Przykładem może być kolekcja Sofia marki Ćmielów, z charakterystycznymi, subtelnymi reliefami. Stół nakryty jasnym obrusem i udekorowany wybranymi kwiatami, stworzy wyszukaną aranżację.
Maria Teresa Biała, Chodzież
Niezależnie od wybranego typu stylu, wysokiej jakości porcelana z pewnością pomoże w uzyskaniu oczekiwanego efektu. W każdym przypadku warto zwracać uwagę na proporcje, aby aranżacja stołu pozostała subtelna i harmonijna. Rodzinne dekorowanie może być świetnym wstępem do pogłębiania relacji z bliskimi podczas zbliżających się świąt.